win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 4 από σύνολο 4

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους kazarch
    Εγγραφή
    18.11.2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    6
    Αρχεία

    Λήψεις
    3
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Δουλεύω εδώ και 10 περίπου χρόνια σε dualscreen (έχω ακόμη μια από τις πρώτες κάρτες γραφικών που υποστήριζαν την δυνατότητα αυτή: matrox millennium g400 max) και μπορώ να πω ότι είναι πολλά τα πλεονεκτήματα της συγκεκριμένης διάταξης.
    Συμφωνώ με όλα αυτά που αναφέρει ο mred-akias παραπάνω.
    Με αυτόν τον τρόπο έχω τοποθετήσει και εγώ μια 22 inch ως βασική οθόνη και μια 15 inch ως δευτερεύουσα.

    Τώρα αν ασχοληθούμε ειδικά με τα συγκεκριμένα προγράμματα που χρησιμοποιώ (2dκαι 3dσχεδιασμό το archicad , φωτορεαλισμό το artlantis και επεξεργασία φωτογραφίας το photoshop) μπορώ να παραθέσω τα παρακάτω.

    Έτσι σχετικα με το archicad έχω τοποθετήσει την εργαλειοθήκη, την παλέτα πληροφοριών και τον πλοηγό στην δευτερεύουσα μικρότερη οθόνη. Με αυτόν τον τρόπο δημιουργώ μια μεγάλη επιφάνεια σχεδιασμού η οποία είναι ξεκάθαρα πιο ξεκούραστη από μια απλή διάταξη μονής οθόνης.

    Όσο αφορά το artlantis κρατώ το τρισδιάστατο μοντέλο μαζί με τα εργαλεία στην βασική οθόνη και στην δευτερεύουσα έχω μεταφέρει το παράθυρο δυσδιάστατης απεικόνισης. Έτσι δεν χρειάζεται να ανοίγω και να κλείνω το συγκεκριμένο παράθυρο. Κάτι το οποίο είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό.

    Δουλεύοντας με το photoshop, τοποθετώ και εγώ τα αντίστοιχα εργαλεία που θέλω να χρησιμοποιήσω στην δευτερεύουσα οθόνη αφήνοντας έτσι ελεύθερο όλο το χώρο της βασικής οθόνης για την φωτογραφία προς επεξεργασία. Βέβαια αυτά ισχύουν και για άλλα προγράμματα επεξεργασίας φωτογραφίας όπως το gimpκαι το paint.net ( προγράμματα ελεύθερου λογισμικού).

    Συνήθως τα εργαλεία των προγραμμάτων δεν πιάνουν όλο το χώρο της δεύτερης οθόνης. Έτσι εκμεταλλεύομαι τον χώρο που περισσεύει ανοίγοντας το πρόγραμμα διαχείρισης εργασιών και χρόνου , αποστολής και λήψης ταχυδρομείου (mozillathunderbird, Microsoftoutlookκ.τ.λ.).
    Βέβαια αυτόν τον χώρο μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε και για άλλες εφαρμογές όπως να έχουμε μόνιμα ανοιχτό το περιηγητή ιστού.

    Την συγκεκριμένη δημοσίευση την έγραψα στην βασική οθόνη και είχα τις προηγούμενες δημοσιεύσεις ανοιγμένες σε άλλο παράθυρο στην δευτερεύουσα οθόνη. Με αυτόν τον τρόπο δεν χρειάζεται να ανεβοκατεβάζεις το παράθυρο και να παρασέρνεις μαζί το κείμενο που επεξεργάζεσαι για να δεις αυτά που έχουν γραφεί πιο πριν.

    Θεωρώ ότι οι εφαρμογές είναι πολλές και ότι ο καθένας ανάλογα με τα προγράμματα που χρησιμοποιεί μπορεί να εκμεταλλευτεί αυτή την δυνατότητα ανάλογα.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη kazarch : 21.01.2010 στις 12:42

  2. Ευχαριστούν οι:


Παρόμοια θέματα

  1. Διπλή ασφαλιστική εισφορά εργοδότη ΙΚΑ + ΤΣΜΕΔΕ
    Από το μέλος entropia_gr στη θεματική κατηγορία Ασφαλιστικά (ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ - ΟΑΕΕ - ΙΚΑ - ΕΟΠΥΥ)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 04.08.2016, 09:02
  2. Διπλή φορολογική απαλλαγή για δύο φωτοβολταϊκά γίνεται;
    Από το μέλος kevan στη θεματική κατηγορία Ρωτήστε τον Νίκο Κολυδά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 04.11.2013, 10:35
  3. Διπλή αυθαιρεσία από διαφορετικούς δικαιούχους
    Από το μέλος Anna_R στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 24.09.2013, 06:36

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •